Nawyki to nie tylko mycie zębów, regularne chodzenie na siłownię czy ścielenie codziennie łóżka. Nawyki są wszystkim tym, co robimy automatycznie lub półautomatycznie. Wielokrotnie nawet nie jesteśmy świadomi tego, że nasze zachowanie w danym momencie jest schematyczne i nawykowe, a nasze reakcje kontrolowane są tak naprawdę przez mózg emocjonalny, w którym zapisane są nasze nastawienia, emocje i nawyki, które to nie korespondują z logiką mózgu myślącego.
I tak, na przykład:
1. zamartwianie się i czarnowidztwo – to nawyk,
2. negatywna wewnętrzna narracja, samokrytyka, myślenie schematami i przekonaniami, np. ciągłe „nie dam rady”, „nie potrafię”, „jestem do niczego” i inne – to nawyk,
3. powtarzająca się reakcja stresowa na myśl o nowym zadaniu w pracy czy rozmowie z szefem – to nawyk,
4. powtarzająca się reakcja emocjonalna na daną sytuację, osobę czy nawet ton głosu – to nawyk,
5. szukanie winnych i usprawiedliwianie się – to nawyk,
6. skupianie się na negatywnej stronie każdego zdarzenia – to nawyk,
7. ciągłe podejrzewanie innych o złe myślenie o nas – to nawyk,
8. wydawanie pieniędzy na „pierdoły” – to nawyk,
9. nieumiejętność odpoczywania – to też nawyk.
Jak widzicie, podałem kilka przykładów tylko złych nawyków, bo wiadomo, że dobre są dobre i nie trzeba ich zmieniać. Nad powyższymi warto pracować, zanim doprowadzą nas, np. do długofalowego stresu, zaburzeń lękowych czy choroby.
By wypracować nowy nawyk wcale nie wystarczy 21 dni, badania pokazują, że potrzeba od 18 do 253 dni, średnia to 66 dni. Zależy to od złożoności nawyku i naszych predyspozycji, więc nie zrażajmy się zbyt szybko. Nawyki wypracowujemy poprzez warunkowanie, czyli bodziec – reakcja – nagroda – nagroda w mózgu. O wypracowanym nowym nawyku możemy mówić dopiero wtedy, gdy element nagrody zostaje pominięty a myśl o nagrodzie nastąpi już przed reakcją.
Moim zdaniem nie da się wypracować żadnego nawyku jedynie w oparciu o logiczne myślenie, dlatego na początku pracy musimy uruchomić emocje, które towarzyszą sytuacji z nowym nawykiem. Emocje możemy uruchomić na wiele sposób – np. poprzez wizualizację i pytania otwarte, które sięgają naszej podświadomości. Bez prawdziwego czucia i poczucia nie osiągniemy wiele, kluczem do sukcesu są bowiem nowe emocjonalne skojarzenia stworzone przez ciało migdałowate. Kilkanaście pierwszych dni jest kluczowych dla wytworzenia nowego nawyku. Tak samo jak regularność i bezpośredniość reakcji od razu po wystąpieniu bodźca.
Chcesz pokonać swoje złe nawyki? Zarezerwuj pierwszą konsultację, za którą zapłacisz połowę ceny kolejnych sesji. Po tym spotkaniu zdecydujesz, czy będziemy razem pracować. Do zobaczenia!