Uncategorized

 „Nie wierz w to, kim jesteś” – blokady, fiksacje, przekonania + warsztat

Każdy z nas chce być autentyczny i stabilny w działaniu i myśleniu, bo to zapewnia poczucie bezpieczeństwa i wpływa na to, jak postrzegają nas inni. I wszystko jest okej, o ile nie fiksujemy się na wykreowanym przez siebie wizerunku swojej osoby tak, że zamyka nam to oczy na nowe, które jest dla nas dobre i wpływa nie tylko na rozwój naszej osobowości, ale również na to, co osiągamy w życiu. Co się jednak dzieje, gdy nasze fiksacje przejmują nad nami kontrolę?


Kim jestem?

Według psychologów każdy człowiek zadaje sobie cztery pytania:

KIM JESTEM?

CZYM JESTEM?

JAKIE SĄ MOJE WARTOŚCI?

CO ZROBIĘ Z MOIM ŻYCIEM?

Nie ma w tym nic zaskakującego, nie trzeba być bowiem żadnym specjalistą, by wiedzieć, że kwestia tożsamości jest dla nas najważniejsza. Nie lada wyczynem jest żyć dobrze i szczęśliwie, gdy nie wiemy, kim jesteśmy. I choć na pytania o własną tożsamość trudno jest odpowiedzieć, a odpowiedzi te mogą zmieniać się w ciągu życia, to i tak bardzo mocno przywiązujemy się do wizji samych siebie, do tego, na jakie osoby się wykreowaliśmy. I nawet jak nas coś uwiera, nawet jak zapominamy o naszych wartościach i zaczynamy odgrywać role, które czasem zupełnie do nas nie pasują, to nie mamy na tyle odwagi lub umiejętności, by odpuścić i spróbować inaczej.

Wynika to z tego, że zmagając się z odpowiedziami na te kluczowe pytania o naszą tożsamość, zmagamy się jednocześnie z naszymi lękami i dążeniem do poczucia bezpieczeństwa. Dlatego, jak już znajdziemy w miarę zadowalającą odpowiedź na jedno czy dwa pytania, porzucamy dalsze poszukiwania. A przyczyną tego zaniechania są hamulce rozwoju.


Hamulce rozwoju

Hamulce rozwoju są naszymi nieodłącznymi towarzyszami i nie możemy się ich całkowicie pozbyć. Będą nam towarzyszyć aż do śmierci, ale warto zdawać sobie z tego sprawę, by świadomie decydować o sobie i móc nimi zarządzać. Inaczej mechanizm „unikania” na dobre się w nas rozgości. Tak samo jak ograniczające przekonania, które nieweryfikowane w rzeczywistości z łatwością przejmą kontrolę nad naszymi działaniami w konkretnych życiowych sytuacjach.

Hamulce rozwoju to nic innego jak emocjonalne (a nie logiczne) strategie, które stosujemy w celu unikania lęku. Są głębokie i silne, często nieuświadomione, dlatego tak ważna w naszym życiu jest praca z emocjami.

Głosami hamulców rozwoju mogą być np.:

– lepiej to zostaw,

– to zbyt ryzykowne,

– za dużo zachodu, żeby to robić,

– chętnie bym to zrobił, ale….

Jeśli któryś z nich bądź podobny towarzyszy ci częściej, niż powinien, to znak, że warto coś z tym zrobić.

 

Fiksacja

Fiksacja to mocne przekonanie lub sztywne przeświadczenie odnoszące się do naszej tożsamości. Zafiksowanie na określonych cechach nie daje nam przestrzeni do próbowania nowych rzeczy, otwartości na zmiany i odkrywania tego, co naprawdę skrywa nasze wnętrze. A przecież co chwilę doświadczamy zaskakujących sytuacji i odkrywamy w sobie coś nowego. Przez fiksacje jednak zaczynamy myśleć zero-jedynkowo, uważamy, że określony aspekt czy problem związany z nami jest nieodłącznym elementem naszej osobowości i nie dostrzegamy, jak ciasny gorset na siebie wkładamy.

Dlatego warto zrozumieć absurdalną funkcję chorobliwych fiksacji i pewne rzeczy podawać w wątpliwość. Te wątpliwości budzą lęk, ale nie ma innej drogi do walki z destrukcyjnymi przekonaniami jak właśnie ich weryfikacja. Nasze wyobrażenie o nas samych musimy czasem zakwestionować, choć za nic w świecie tego nie chcemy. Inaczej na wszystko będziemy odpowiadać: „Nie, bo ja…, Nie, bo ja jestem osobą, która…, Nie, bo ja tak nie umiem…”.

 

Lenistwo

A konkretnie wewnętrzny leń, za którym stoi lęk.

Mamy z nim do czynienia wtedy, kiedy doskonale wiemy, co chcemy zrobić, zdajemy sobie świetnie sprawę z tego, co jest dla nas w danej sytuacji dobre, ale nie wcielamy tego w życie. Działanie to wymaga bowiem od nas trochę wysiłku i energii, którą chętniej zużywamy na pielęgnowanie znanych już nam obaw. To, co znane, budzi w nas mniej niepokoju.

Boimy się, że możemy nie osiągnąć zamierzonego rezultatu, że nakład pracy się nie zwróci, więc nie robimy nic.

Za lenistwem może stać:

– perfekcjonizm,

– strach przed popełnianiem błędów,

– obawa przed narzuconą sobie presją.

 

Tchórzostwo

Tchórzostwo ujawnia się we wszystkich sytuacjach, które wywołują lęk, ale lęk zupełnie nieuzasadniony. Tchórzostwo to unikanie, postawa „byle nie to, byle z dala od”. Problem w tym, że taka postawa bardzo szybko się rozprzestrzenia na coraz więcej obszarów życia.

Jedyną metodą na walkę z tchórzostwem jest stawienie mu czoła i skierowanie energii na budujące działania. Brak aktywności i nakładanie na siebie coraz ciaśniejszego gorsetu fiksacji, lenistwa i tchórzostwa skutkuje udręczaniem samego siebie. I w dorosłym życiu sami sobie to udręczenie fundujemy, nie ma co już obarczać innych winą za nasze niepowodzenia.


WAKACYJNE WARSZTATY ONLINE „KIM JESTEM? WARTOŚCI, PRZEKONANIA, FIKSACJE”

Zapraszam was na wyjątkowe warsztaty online, podczas których dowiecie się, kim naprawdę dzisiaj jesteście bądź chcielibyście być.

Na warsztacie sami odkryjecie:

  1. jakie są wasze prawdziwe wartości, które z nich są dla was najważniejsze i jakie działania możecie wprowadzić do codziennego życia, by je faktycznie realizować,
  2. jak pozbyć się ograniczających przekonań i fiksacji oraz jak budować wiarę w nowe,
  3. kim jesteście dzisiaj, poprzez określenie ról i stworzenia definicji samych siebie.

Ćwiczenia na warsztacie są mocne i sięgają sedna.

Warsztat trwa 3 godziny, a całą pracę wykonujecie sami w swoich domach, więc współuczestnik nie poznaje waszych rezultatów, chyba że sami chcecie się nimi podzielić.

W jednym terminie może wziąć udział maksymalnie 6 osób, więc już teraz zapraszam do zapisów na pierwsze dwa:

11.07.2020

18.07.2020

Koszt warsztatu to 150 zł netto.

Zapisy, wszystkie informacje i szczegóły na kontakt@sitowski.pl


A na koniec to, czym podzielili się uczestnicy poprzedniego warsztatu:

Chcę Ci jeszcze raz serdecznie podziękować za zaproszenie i same warsztaty. To było naprawdę dobrze zainwestowane 3 h, świetne ćwiczenie z wartościami, które dużo mi dało i które wciąż rysuje mi ten sam obraz docelowy, świetne uzupełnienia ćwiczeń o możliwość zrozumienia, czemu tak reagujemy, albo jak wiązać wyniki poszczególnych ćwiczeń. No, a końcowe ćwiczenie – super. Rozpocząłem, pisałem słowa i wrażenia, potem skupiłem się na jakimś obrazie – wizji – siebie w głowie. Doszedłem do zdań, po których sobota była słaba (dołek psychiczny). W niedzielę odpuściłem sobie dzień, a dziś, po krótkim przemyśleniu – doszedłem do ról, które po prostu nie są moje. Stąd chyba aż taki dyskomfort. Mam teraz plan na kilka miesięcy, trzeba będzie poszukać siebie samego. Wartości już są, może komfortowe role też się pojawią 🙂

 

Cieszę się, że wzięłam w nim udział (…)Twoje pozytywne nastawienie, zapał działały mobilizująco (…) Najpierw obawiałam się, czy te 3 h to nie za długo, ale minęło szybko bez zbędnego przeciągania. Tematycznie czułam, że zadania są sobie bliskie i wszystkie tak samo ważne. Pierwsze ćwiczenie jak opisałeś sama też uważam za mocne. Lekką wątpliwość mam do tego, czy nadaje się dla osoby początkującej w pracy nad sobą, ale to pewnie zależy w dużej mierze odtego, jaki osoba ma wgląd w siebie. Zadanie z przekonaniami dla mnie idealne na start dla tych, którzy zaczynają podążać ścieżką samorozwoju. Usunięcie, zniwelowanie blokad w swoich przekonaniach widzę jako punkt wyjścia do dalszych działań, bo już tutaj sprawdzana jest lub budowana konsekwencja, determinacja oraz upór w dążeniu do zmian, w odrzucaniu “bagażu sabotujących przekonań”, który ciąży w życiowej wędrówce. Ostatnie zadanie w moim wypadku porządkuje te sfery działania, które są obecnie dla mnie ważne, na czym mam się skupić i którego kierunku trzymać. Wszystkie 3 ćwiczenia porządkują lub uświadamiają, co jest dla każdego z nas ważne, i tak jak powiedziałeś, jacy jesteśmy różni między sobą 🙂

 

Chciałam Ci przede wszystkim podziękować. Tymi warsztatami zasiałeś w mojej głowie wiele ziaren. Zadaję sobie teraz pytania, czy faktycznie nadal chcę tak żyć, czy moje życie nadal powinno tak wyglądać i co mogę zrobić już teraz, żeby to zmienić. Chcę to zmienić!Możliwość komentowania  „Nie wierz w to, kim jesteś” – blokady, fiksacje, przekonania + warsztat została wyłączona